Kapitola 5. Datové soubory

Obsah

Projekty
Souřadnicové soubory
Geometrie
Zeměpisné souřadnice
Soubory s měřenými daty
Protokoly
Textové soubory
Grafické soubory
Indexování souborů
Komprese souboru
Správa souborů
Otevření souboru
Otevření souboru pomocí dialogového okna
Otevření souboru pomocí parametru při spuštění
Otevření souboru pomocí Průzkumníka
Otevření seznamu pouze pro čtení
Import souboru
Založení nového souboru

Program Groma ukládá všechny datové soubory ve svém vnitřním formátu. Do verze 12 byl pro seznamy používán formát .crd a .mes. Od verze 13 byl zaveden nový formát .crds a .mess.

V obou případech se jedná o binární formáty, tedy formáty needitovatelné běžnými textovými editory. Starší formáty .crd a .mes byly použitelné pouze v aplikaci Groma, jednalo se o uzavřené binární formáty.

Naproti tomu formáty .crds a .mess jsou sice také binární, ale jsou ukládány v databázovém formátu SQLite. Lze je tedy otevřít a zpracovávat buď pomocí standardních nástrojů pro práci se soubory SQLite (kterých je k dispozici dostatek a většina z nich je bezplatná), nebo pomocí vlastních aplikací, což výrazně rozšiřuje možnosti využití systému Groma.

Nadále zůstala zachována kompatibilita se starými formáty, ve verzi 13 a novějších lze tedy pracovat s oběma formáty souborů. Pokud naopak potřebujete otevřít nové soubory v Gromě 12 a starší, je třeba soubory nejprve v nové verzi Gromy uložit do starého formátu.

Poznámka

Při uložení do starého formátu mohou být některé informace, které starý formát nepodporuje, ztraceny nebo oříznuty. Jedná se např. o kód bodu, který je ve starém formátu podporován pouze do délky 20 znaků, a datum zaměření bodu. V případě takového oříznutí nebo ztráty informace je po exportu zobrazeno varovné okno s informací o ztrátě údajů, a tato informace je také zaprotokolována.

Projekty

Projekty jsou soubory, definující jednotlivé zakázky. Po založení projektu je zobrazeno okno, do něhož lze přidávat soubory, které se vztahují k příslušné zakázce. Projekty obsahují také některé části konfigurace (připojenou kódovací tabulku apod.). Práce s projekty je podrobněji popsána zde.