Pod nabídkou funkcí je lišta nastavení. Na této liště lze přímo měnit některá nastavení systému Groma. Navíc je z této lišty přístupný manažer konfigurací, pomocí něhož lze spravovat více souborů s konfiguracemi.
Všechny rozbalovací seznamy na liště nastavení zobrazují několik naposledy použitých hodnot. Při volbě již dříve nastavené hodnoty tedy většinou není třeba zadávat údaj z klávesnice, ale stačí jej vyhledat v seznamu naposledy použitých hodnot.
Na liště nastavení jsou přístupné následující položky:
Konfigurace: Volba aktivního konfiguračního souboru
Zde lze volit, se kterou sadou konfigurací si přejete pracovat. Program nabízí všechny konfigurace nalezené v adresáři pro konfigurace. Umístění konfigurací lze definovat pomocí nastavení v souboru network.ini
, pomocí parametru při spuštění systému Groma nebo přímo v Manažeru konfigurací.
Vedle seznamu s nabídkou konfiguračních souborů je tlačítko pro vyvolání manažeru konfigurací.
Předčíslí:
Nabídka implicitního předčíslí, které je použito při zadání neúplného čísla bodu. Toto předčíslí lze nastavit též v dialogovém okně Redukce. Pokud bude zadáno číslo bodu bez předčíslí, bude k němu doplněno toto předčíslí. Bude-li v předčíslí zadáno pouze číslo ZPMZ, bude k němu (v závislosti na nastavení v
→ → ) z přednastaveného předčíslí doplněno číslo katastrálního území.V dialogovém okně
→ → lze nastavit zobrazování čísel bodů v seznamech tak, že u bodů, které mají předčíslí shodné nebo částečně shodné s přednastaveným bude zobrazováno redukované předčíslí nebo pouze vlastní číslo bodu. Lze zobrazit i historii naposledy použitých předčíslí. V seznamu je za předčíslím uveden i název příslušného katastrálního území.Vpravo od implicitního předčíslí je tlačítko pro výběr předčíslí podle katastrálního území.
Po stisknutí tohoto tlačítka bude zobrazeno dialogové okno, pomocí něhož můžete zvolit katastrální území z číselníku:
Katastrální území můžete zvolit jedním ze tří způsobů:
Z projektu: Pomocí tohoto seznamu můžete vybírat z katastrálních území, do nichž zasahují data naimportovaná do aktivního projektu. Pokud nejste připojeni k databázi, je tato možnost nepřístupná.
Vyhledáváním: Při zadávání počátečních písmen názvu katastrálního území do vstupního řádku bude níže uvedený seznam katastrálních území přefiltrován a bude obsahovat pouze ta území, jejichž název začíná zadaným textem.
Ze seznamu: Je-li řádek pro vyhledávání prázdný, je v okně zobrazen kompletní seznam všech katastrálních území. Ve stromu lze rozbalit jednotlivé skupiny sestavené podle prvního písmena názvu a vybírat v seznamu. Katastrální území lze zvolit poklepáním nebo označením a potvrzením tlačítkem .
Zvolíte-li nějaké katastrální území ve stromovém seznamu, budou ve spodní části dialogového okna zobrazeny podrobnější informace.
Pokud budete chtít zobrazit informace o příslušném katastrálním pracovišti, můžete je zobrazit pomocí tlačítka vpravo od řádku s názvem katastrálního pracoviště. Podrobnosti budou zobrazeny v novém dialogovém okně:
Předčíslí můžete nastavit i přetažením libovolného záznamu s požadovaným předčíslím ze seznamu souřadnic nebo seznamu měření.
Kód kvality:
Výběrový seznam kódů kvality. Zvolený kód kvality má vliv např. na mezní odchylky při výpočtech. Není-li zde nastaven platný kód kvality v rozmezí 1-8, implicitně se pro výpočet mezních odchylek předpokládá kód kvality 3
Měřítko: Nastavení měřítkového koeficientu
Okno s nabídkou naposledy použitých měřítkových koeficientů pro přepočet měřených délek do souřadnicové soustavy (redukce z kartografického zkreslení a z nadmořské výšky). Tímto koeficientem jsou přenásobeny všechny délky importované z totálních stanic. Měřítkový koeficient je tedy třeba nastavit ještě před importem souboru s měřením. Údaj o použitém měřítkovém koeficientu se zaznamená do protokolu o importu, a pro případnou pozdější kontrolu se zapíše i do hlavičky seznamu měření, odkud jej lze zobrazit příkazem
→ .Měřítkový koeficient lze na základě přibližných souřadnic spočítat nástrojem Výpočet zkreslení v Křovákově zobrazení.
Najít bod: Vyhledávání bodů
Vstupní okénko pro vyhledávání bodu v seznamu podle čísla. Píšete-li do něj číslo bodu, program průběžně během psaní vyhledává v seznamu bod zadaného čísla. Je-li v seznamu více bodů stejného čísla, bude následující bod nalezen po stisknutí klávesy šipka dolů a předchozí bod po stisknutí klávesy šipka nahoru.
Výšky: Přepínač výpočtu výšek bodů
Pokud tento přepínač vypnete, nebude probíhat výškový výpočet bodů. Přepínač se hodí např. pro práci v katastru nemovitostí, kde není žádoucí, aby protokoly obsahovaly informace o výškovém výpočtu.
Protokolovat vstupní body: Přepínač ukládání souřadnic vstupních bodů do protokolu
Je-li tento přepínač zapnut, jsou při výpočtech protokolovány souřadnice všech vstupních bodů.
Aktivní souřadnice: Výběr aktivní sady souřadnic
Při práci s více souřadnicemi zde můžete nastavit, která sada souřadnic má být aktivní. Můžete zvolit jednu z následujících možností:
Primární: budou použity hlavní souřadnice (tj. první sada souřadnic v seznamu).
Platné GPÚ: budou použity souřadnice definující platné geometrické a polohové určení bodu, tedy souřadnice s vyplněným kódem kvality.
První definované: budou použity první definované souřadnice. Pokud bod nemá vyplněny souřadnice v první sadě souřadnic, budou použity souřadnice z druhé sady souřadnic.