V tomto dialogovém okně je nutno nastavit některé parametry vyrovnávané sítě.
Apriorní jednotková chyba m0, která bude použita při vyrovnání. Nejsou-li měřeny délky, zadejte zde jednotkovou střední chybu směru, jsou-li měřeny délky, zadejte jednotkovou střední chybu délky. Po vyrovnání je testován poměr této apriorní jednotkové střední chyby a jednotkové střední chyby aposteriorní, určené na základě vyrovnání. Tento poměr by se měl co nejvíce blížit hodnotě 1.
Apriorní jednotková chyba m0, která bude použita při vyrovnání. Po vyrovnání je testován poměr této apriorní jednotkové střední chyby a jednotkové střední chyby aposteriorní, určené na základě vyrovnání. Tento poměr by se měl co nejvíce blížit hodnotě 1.
Měříte-li směry opakovaně, případně v řadách a skupinách, můžete zde zadat počet měření, z nichž je každý vstupní směr zprůměrován. Střední chyba směru bude vypočtena podle vztahu mi = m0 / sqrt(počet měření směrů).
Odhad střední chyby měřené délky. Střední chyba se zadává ve tvaru A + B ppm, kde A je součtová část a B násobná část střední chyby, obdobně jako je charakterizována přesnost elektronických dálkoměrů. Např. při nastavení 3+2ppm bude pro délku 2000 m nabídnuta střední chyba 3 mm + 2*2 mm = 7 mm.
Byl-li zápisník měření před načtením dávkově zpracován a obsahoval-li opakovaná měření, pravděpodobně mají po zpracování jednotlivé směry a délky nastavenu váhu v závislosti na počtu opakovaných měření. Tímto přepínačem volíte, zda mají být takto vzniklé váhy zahrnuty do výpočtu.
Při zapnutí tohoto přepínače budou při načítání zápisníku váhy směrů a délek u jednotlivých měření použity. Vstupní střední chyby směrů a délek budou pro jednotlivá měření přizpůsobeny váhám. Střední chyby směrů a délek budou vypočteny podle vztahu mi = m0 / sqrt(váha).
Je-li přepínač vypnut, budou při načítání váhy měření ignorovány.
Parametry Alfa a Beta (v procentech) pro testování statistických hypotéz o dodržení přesnosti měření.
Zde můžete zadat mezní rozdíly mezi měřenými veličinami a jejich ekvivalenty vypočtenými z přibližných souřadnic. Kontrola se provádí ze dvou důvodů:
Odstranění hrubých chyb před vyrovnáním: Pokud některé měření nevyhoví kritériím, je pravděpodobné, že je zatíženo hrubou chybou. Může se jednat o chybu při měření, při přípravě dat, nebo např. omyl v čísle bodu.
Kontrola přesnosti přibližných souřadnic: Vyrovnání sítě probíhá na linearizovaném modelu sítě. Proto by se měly přibližné souřadnice co nejvíce blížit výsledným vyrovnaným souřadnicím, jinak existuje riziko, že se při velkých souřadnicových opravách dostaneme mimo oblast linearizace. Ve výjimečných případech lze dočasně tyto limity zvětšit, provést předběžné vyrovnání, vyrovnané souřadnice použít jako nové přibližné, a vyrovnání zopakovat. Postup je uveden u příkazu Upravit přibližné souřadnice podle vyrovnání.
V tomto dialogovém okně lze nastavit podrobnost výpisu vyrovnání do protokolu.
Pomocí přepínače Jednoduchý protokol / Úplný protokol lze udělat základní nastavení protokolování. Ve variantě jednoduchého protokolu jsou některé tabulky zkráceny a nezobrazují všechny podrobné údaje, které je možno zobrazit v úplném protokolu. Pro běžné práce obvykle tyto údaje nejsou nezbytné.
Dále lze pomocí zaškrtávacích polí volit které součásti protokolu mohou být vynechány. Obvykle není třeba např. informace o kovarianční matici a výpis využití paměti.
Tímto příkazem můžete smazat celou síť. Byla-li síť po posledním uložení změněna, program se dotáže, zda ji chcete uložit.
Chcete-li vypustit bod ze sítě, označte jej kurzorem v seznamu přibližných souřadnic, a zvolte tento příkaz. Po jeho vyvolání je zobrazeno dialogové okno, kde můžete potvrdit nebo změnit číslo bodu, který chcete smazat.
Rozdíl oproti stisknutí tlačítka
spočívá v tom, že tento příkaz vypustí ze sítě nejen přibližné souřadnice zvoleného bodu, ale i všechna měření, v nichž daný bod figuruje.Tímto příkazem můžete hromadně změnit střední chyby všech měřených směrů v síti. Všem měřeným směrům bude nastavena střední chyba dle nastavení v Parametrech sítě.
Tímto příkazem můžete hromadně změnit střední chyby všech měřených délek v síti. Všem měřeným délkám bude nastavena střední chyba dle nastavení v Parametrech sítě.
Vyrovnání sítě probíhá na linearizovaném modelu sítě. Proto by se měly přibližné souřadnice co nejvíce blížit výsledným vyrovnaným souřadnicím, jinak existuje riziko, že se při velkých souřadnicových opravách dostaneme mimo oblast linearizace modelu. Pokud by bylo podezření, že se tak stalo (při velkých souřadnicových opravách), lze první vyrovnání brát jako předběžné, vyrovnané souřadnice použít jako nové přibližné, a vyrovnání zopakovat. V ideálním případě by souřadnicové opravy z druhého vyrovnání měly být blízké nule, což by znamenalo, že již první vyrovnání příliš nevybočilo z mezí linearizace.
Tento příkaz slouží k nastavení vyrovnaných souřadnic jako nové přibližné.
Tento příkaz je dostupný až po vyrovnání sítě. Před vyrovnáním nejsou vyrovnané souřadnice k dispozici.
Máte-li v seznamu souřadnic v Gromě k dispozici přesnější přibližné souřadnice, než jaké jsou zadané v síti, lze tímto příkazem nechat přibližné souřadnice aktualizovat.
Před spuštěním příkazu je třeba zajistit, aby byly souřadnice v systému nalezeny (tj. otevřít příslušné soubory a nastavit vlastnosti vyhledávání bodů).
Po provedení příkazu budou změny zaznamenány v protokolu.
Po zadání tohoto příkazu je všem měřeným směrům nastavena apriorní střední chyba směru nastavená v parametrech sítě. Tento příkaz použijte, chcete-li dodatečně (např. na základě protokolu z předchozího výpočtu) hromadně upravit střední chyby všech směrů.
Po zadání tohoto příkazu je všem měřeným délkám nastavena apriorní střední chyba směru podle nastavení v parametrech sítě. Tento příkaz použijte, chcete-li dodatečně (např. na základě protokolu z předchozího výpočtu) hromadně upravit střední chyby všech délek.
Pomocí tohoto příkazu lze v systému Groma zobrazit kontrolní kresbu sítě, aniž by síť musela být počítána. Tuto kontrolní kresbu je možné vytisknout. Po výpočtu je kontrolní kresba zobrazena automaticky.
Jestliže již proběhlo vyrovnání dané sítě, program se vás po volbě tohoto příkazu dotáže na název souboru s referenční sítí (soubor typu .net
), a jestliže jsou v něm uloženy vyrovnané souřadnice, sestaví do tabulky v protokolu složky, velikosti a směrníky posunů mezi oběma etapami.
Tímto příkazem se spustí vyrovnání sítě. Dle nastavení v Parametrech sítě bude provedeno polohové a/nebo výškové vyrovnání.
Po dokončení výpočtu bude zobrazena záložka s vyrovnanými souřadnicemi.
Podrobnosti o vyrovnání budou uvedeny v protokolu.
Příkaz slouží k analýze sítě. Analýza slouží k chybovému rozboru konfigurace sítě ještě před měřením.