Porovnání souřadnic

Tato funkce slouží ke statistickému porovnání dvou seznamů souřadnic nebo k přímému porovnání dvojice bodů.

Porovnání seynamů souřadnic

Matematické vztahy

Nejprve jsou vypočteny souřadnicové rozdíly

dx = xk - xm, dy = yk - ym,

kde xm, ym jsou souřadnice testovaného bodu a xk, yk jsou souřadnice referenčního bodu.

Z těchto rozdílů je vypočtena polohová odchylka

dPol = (dx2 + dy2)1/2

a směrník polohové odchylky.

Obdobně jsou porovnány i výšky bodů. Lze porovnávat i body, které mají pouze výšku a polohu nemaí definovánu.

Dále je vypočtena empirická střední souřadnicová chyba z dvojice měření dle vztahu

sxy = 1/2 (dx2 + dy2)1/2

Poznámka pro práci v katastru nemovitostí

Takto má být empirická střední souřadnicová chyba počítána pro dvojici měření stejné váhy. Dle katastrální vyhlášky má takto být testováno dvojí nové zaměření stejných bodů (postup dle bodu 13.7b KatV). Při porovnání nového zaměření již existujících bodů s jejich stávajícími souřadnicemi uloženými v ISKN se ale dle výkladu ČÚZK má postupovat tak, jako kdyby byly souřadnice již v ISKN zapsané bezchybné, takže souřadnicový rozdíl nemá charakter rozdílu mezi dvojím měřením, ale skutečné souřadnicové chyby. Potom se postupuje podle bodu 13.8 KatV, s tím, že za skutečnou souřadnicovou chybu se považuje rozdíl původních a nově určených souřadnic. Testovaná hodnota sxy je tedy jejich kvadratický průměr, je tedy 21/2 krát větší, než hodnota vypočtená podle výše uvedeného vztahu. Tohoto lze při testování docílit zapnutím přepínače Porovnání s přesnějšími nebo existujícími body.

Pro celý zpracovávaný soubor jsou spočteny střední chyby souřadnic

sx = [suma(dx2/N)]1/2, sy = [suma(dy2/N)]1/2, kde N je počet testovaných bodů.

V závěrečné statistice je mimo jiné údaje zapsáno, kolik procent bodů mělo sxy menší než je požadovaná mxy, (má být alespoň 40%) u kolika procent bodů byla sxy v intervalu (mxy, 2mxy> a u kolika procent bodů byla 2mxy překročena.

Způsob zadání požadované střední souřadnicové chyby

Požadovanou střední souřadnicovou chybu, na kterou mají být souřadnice testovány, lze zadat třemi způsoby:

  • Přímé zadání požadované střední souřadnicové chyby

    Zapněte přepínač Pro požadovanou střední chybu a zadejte přímo požadovanou střední chybu. Nastavení bude použito pro všechny testované body.

  • Zadání požadovanéko kódu kvality

    Zapněte přepínač Pro požadovaný kód kvality a zvolte z nabídky požadovaný kód kvality. Požadovaná střední chyba bude určena podle zvoleného kódu kvality. Nastavení bude použito pro všechny testované body.

  • Podle kódu kvality jednotlivých bodů

    Přepínač Dle kódu kvality jednotlivých bodů umožňuje testovat v jednom souboru body různé kvality. Požadovaná střední chyba bude stanovena pro každý bod podle jeho kódu kvality. Nemá-li bod kód kvality definován, bude použit kód kvality přednastavený na liště nastavení.

  • Koeficient konfidence

    Koeficient konfidence (spolehlivosti) je parametr, který úzce souvisí s intervalem spolehlivosti. Interval spolehlivosti je interval, do něhož s určitou předem stanovenou pravděpodobností padnou hodnoty měřené náhodné veličiny. Čím širší zvolíme interval spolehlivosti, tím větší je pravděpodobnost, že do něj padnou hodnoty sledovaného souboru měření. Zároveň se tím ale zvyšuje pravděpodobnost, že do něj padnou i hodnoty, které do souboru nepatří (tzv. chyba druhého druhu). Je tedy třeba zvolit šířku intervalu spolehlivosti tak, aby obě rizika byla na přijatelných hodnotách. Předpokládáme, že náhodné veličiny v geodézii mají normální rozdělení, vyjádřené Gaussovou křivkou. Toto rozdělení je symetrické, volba intervalu spolehlivosti tedy de facto znamená symetrické odříznutí hodnot od určité meze vlevo i vpravo křivky. Tato mez se obvykle volí tak, aby bylo odstraněno přibližně 5% resp. 1% extrémních hodnot na obou stranách křivky, tj. aby v souboru zůstalo přibližně 95% resp. 99% pozorování. Těmto šířkám intervalů přibližně odpovídají koeficienty konfidence 2.0 (Alfa = 95.4%) resp 2.5 (Alfa = 98.8%). Nejběžnější je použití hodnoty 2.0.

  • Porovnání s přesnějšími nebo existujícími body

    Je-li tento přepínač vypnut, předpokládá se porovnání dvou souborů stejné přesnosti (např. dvojí nezávislé zaměření bodů). Zapnete-li přepínač, předpokládá se, že referenční soubor má vyšší přesnost (měla by být vyšší alespoň o jeden řád). Rozdíly mezi referenčními a testovanými hodnotami potom nemají charakter rozdílů dvojice měření, ale charakter skutečných chyb (referenční hodnoty se z hlediska porovnání považují za správné). Toto nastavení má vliv na vypočtené střední chyby.

    Poznámka pro práci v katastru nemovitostí

    Na základě požadavku ČÚZK má být tento přepínač zapnut i při porovnání nového zaměření již existujících bodů s jejich stávajícími souřadnicemi uloženými v ISKN, viz poznámka výše u výpočetních vztahů.

Další nastavení porovnání

Tabulka 24.5. Volby pro porovnání souřadnic

Ignorovat předčíslíPři vyhledávání dvojic bodů pro porovnání bude ignorováno předčíslí a páry budou vyhledávány pouze podle čísla. S tímto nastavením lze porovnávat body se stejným číslem a různým předčíslím v rámci jednoho seznamu.
Protokolovat pouze rozdílnéDo protokolu budou zapisovány pouze body, které se v některé souřadnici liší. Tato volba je výhodná při hledání rozdílů v rozsáhlých souborech, protože vprotokolu nebude množství záznamů pro body, v nichž nebyly nalezeny žádné rozdíly.
Označit body s překročenou mezní odchylkouPři porovnání budou v seznamu označeny body, u nichž byla při porovnání souřadnic překročena mezní odchylka.
Označit body s odlišným kódem kvalityPři porovnání budou v seznamu označeny body, u nichž je v porovnávané dvojici odlišný kód kvality.
Označit nezpracované bodyPři porovnání budou v seznamu označeny body, které nebyly zpracovány (obvykle proto, že k nim nebyl nalezen druhý záznam do páru pro testování).
Porovnat dvojí souřadnice testovaného souboruPři zapnutí této volby nebudou porovnávány body testovacího a referenčního souboru, namísto toho budou porovnány hlavní a vedlejší souřadnice v testovaném souboru. Referenční soubor tedy nemusí být zadán, protože vůbec nebude použit.

Protokolování

V rámečku Protokolovat si můžete přesně zvolit, které údaje mají být vypisovány do protokolu.

Porovnání jednotlivých bodů

Dialogové okno umožňuje i přímé ruční porovnání jednotlivých bodů. Tento režim je přístupný po přepnutí na kartu Porovnání jednotlivých bodů:

Porovnání souřadnic jednotlivých bodů

Do vstupních rámečků Dosavadní bod a Nový bod můžete přetáhnout porovnávané body ze seznamů souřadnic. Narozdíl od hromadného porovnání zde nemusí mít porovnávané body shodné číslo bodu.

Po přetažení obou bodů budou jejich souřadnice automaticky porovnány. Budou vypočteny a zobrazeny souřadnicové rozdíly a střední chyby.

Vypočtená empirická střední souřadnicová chyba Sxy bude porovnána s mezní střední souřadnicovou chybou Uxy, vypočtenou z požadované střední souřadnicové chyby Mxy podle vztahu

Uxy = Koeficient konfidence * Sxy

Po porovnání souřadnic je v rámečku se středními chybami zobrazen zelený nebo červený symbol informující o tom, zda porovnávané souřadnice vyhověly výše uvedeným požadavkům na střední souřadnicovou chybu.

Po změně nastavení dialogového okna zle znovu body porovnat stisknutím tlačítka (Porovnat).

Protokol o porovnání lze zobrazit stisknutím tlačítka (Protokol).