Tisk, vstupy a výstupy

Ukládání dat do souboru

Příkazem Uložit, Uložit jako nebo kombinací kláves Ctrl-S lze celé zadání geometrického plánu zapsat do souboru. Soubory s geometrickým plánem mají příponu .gp.

Kromě vlastního zadání plánu se vytvoří soubory se jménem shodným s názvem plánu a s příponami .vkz, .vpz, .zaz a .zmz. Tyto soubory obsahují výsledné výstupní formuláře, včetně případných změn, které v nich byly dodatečně provedeny. Po opětovném otevření geometrického plánu jsou automaticky načteny, takže nedošlo-li ke změně zadání, není třeba plán znovu generovat.

Čtení dat ze souboru

Geometrický plán dříve uložený do souboru lze ze souboru opět načíst příkazem Otevřít nebo kombinací kláves Ctrl-O.

Náhled před tiskem

Výsledné tabulky lze před tiskem zkontrolovat přímo v dialogovém okně programu, nebo v tiskovém náhledu, vyvolaném příkazem SouborNáhled nebo kombinací kláves Ctrl-V. V okně s náhledem lze volit, která strana má být zobrazena, a lze nastavovat zvětšení zobrazení.

Tisk

Vlastní tisk tabulky se spustí příkazem Tisk nebo kombinací kláves Ctrl-P. Před tiskem je zobrazeno dialogové okno, v němž lze volit výstupní zařízení.

Export do Excelu / OpenOffice

Tabulky lze pomocí příkazu Export/ImportOpenXML uložit do souboru ve formátu OpenXML. Tento formát lze otevřít v novějších verzích MS Excel a v OpenOffice, kde lze případně tabulky dále doupravit. Můžete si zvolit, zda má být vyexportován pouze aktivní list, nebo všechny listy.

Přímý přenos do Excelu

Je-li na počítači nainstalován MS Excel, lze příkazem Export/ImportPřímý přenos do Excelu exportovat vybraný list nebo všechny listy přímo do MS Excel, aniž by bylo třeba data ukládat do souboru. Výsledné tabulky budou v MS Excel dynamicky vytvořeny pomocí technologie OLE Automation.

Varování

Tato technologie je bohužel z principu velmi pomalá, nelze ji tedy doporučit pro rutinní práci, ale pouze pro malé geometrické plány nebo jako jako nouzové řešení ve speciálních případech.

Export do DXF

Tabulky lze pomocí příkazu Export/ImportDXF uložit do souboru ve formátu DXF, který lze načíst do dalších aplikací (MicroStation, AutoCAD apod.). Vzhled tabulky lze definovat v dialogovém okně ZpracováníNastavení DXF.

Import údajů z jiného geometrického plánu

Pomocí příkazu Export/ImportNačíst informace můžete importovat některé informace z jiného geometrického plánu.

Po vyvolání příkazu se zobrazí dialogové okno, v němž si můžete zvolit, které informace si přejete načíst:

Volba informací načtených z jiného souboru