Konfigurovatelný import seznamu souřadnic

Při tomto typu importu bude v průběhu importu zobrazeno dialogové okno, v němž je možno podrobně nastavit parametry importu. Lze definovat umístění jednotlivých údajů na řádku, oddělovače textů, šířky sloupců, a další parametry.

Okno zobrazuje náhled importovaného souboru (nebo jeho části), a náhled rozdělení souboru na importované údaje v závislosti na nastavených volbách. Při změně nastavení se okamžitě v náhledu zobrazuje aktuální rozdělení na položky.

Po odsouhlasení tlačítkem (OK) bude soubor importován dle nastavených parametrů.

V principu tento způsob importu umožňuje dva způsoby definice pozic načítaných údajů a jejich kombinaci:

Import seznamu souřadnic pomocí oddělovačů

Při tomto typu importu můžete zadat oddělovací znaky, kterými jsou odděleny sloupce s údaji (tj. které oddělují jednotlivé údaje na řádku). Obvyklé oddělovače jsou mezera, tabulátor, středník, ale některé formáty mají i jiné oddělovače.

Oddělovače lze zadat společné pro celý soubor, a k nim ještě případně některé speciální pro jednotlivé sloupce.

Některé běžné oddělovače lze zadat pomocí zaškrtávacích přepínačů, další speciální oddělovače lze ručně zapsat do editačního okna.

Dále lze pomocí přepínače (Sloučit oddělovače) zvolit zda má být mezi jednotlivými sloupci vždy právě jeden oddělovač, nebo se za oddělení sloupců považuje více oddělovačů za sebou. Například pro textové soubory se sloupci oddělenými mezerami se obvykle oddělovače slučují, protože jednotlivé sloupce obvykle bývají odděleny více mezerami. Oproti tomu u CSV souborů oddělovače sloučit nelze, protože jeden oddělovač znamená právě jeden sloupec, tedy např. sekvence ";;;" znamená ukončení jednoho sloupce a vynechání dalších dvou prázdných.

Nastavení importu pomocí společných oddělovačů může vypadat např. takto:

Import seznamu souřadnic pomocí společných oddělovačů

Jsou-li některé údaje odděleny speciálními oddělovači, lze je definovat u příslušných sloupců.

V následujícím případě jsou jednotlivé sloupce odděleny standardním oddělovčem Tabulátor, ale součástí sloupců se souřadnicemi je i text X=, Y=, Z=. Proto je třeba nejprve provést základní rozdělení podle tabulátoru, a potom ješt udělat speciální rozdělení souřadnicových sloupců pomocí znaku =, a sloupce s texty ignorovat.

Celé nastavení importu by potom vypadalo např. takto:

Import seznamu souřadnic pomocí společných a speciálních oddělovačů

Import seznamu souřadnic pomocí šířek sloupců

Je-li soubor v pevném formátu, tj. začínají-li jednotlivé hodnoty na každém řádku ve stejném sloupci, lze nastavit import pomocí šířek sloupců. V dialogovém okně lze zadat šířky sloupců a importovanými údaji a šířky vynechávaných sloupců.

Při importu výhradně podle šířek sloupců budou v náhledu souboru aktivní sloupce barevně zvýrazněny, což usnadňuje vizuální kontrolu a nastavení správných šířek.

Nastavení importu pomocí šířek sloupců může vypadat např. takto:

Import seznamu souřadnic pomocí šířek sloupců

Import seznamu souřadnic kombinovaným způsobem

Oba výše uvedené způsoby importu lze do jisté míry kombinovat. Lze například udělat základní rozdělení řádku pomocí oddělovačů, a dále tyto odděloddělovat pomocí šířek sloupců.

Tato varianta má nějaká omezení, například nelze podbarvovat oblasti v náhledu podle šířek sloupců, protože jejich umístění na řádku je závislé na prvotním rozdělení oddělovači, sloupce tedy nejsou na pevných pozicích.

Tentýž soubor jako v předchozí ukázce je tedy možno načíst i s takovýmto nastavením:

Import seznamu souřadnic pomocí kombinace oddělovačů a šířek sloupců