Nová výpočetní úloha - Vyrovnávací přímka
Doplněna výpočetní úloha pro výpočet vyrovnávací přímky metodou nejmenších čtverců. Úloha vypočte vyrovnávací přímku za podmínky minimálního součtu čtverců vzdáleností bodů od přímky. Po výpočtu přímky jsou vypočteny i průměty bodů na přímku a vzdálenosti bodů od přímky. Pro vstupní body lze zadat, zda mají být definiční pro výpočet přímky, nebo zda nemají rovnici přímky ovlivnit a mají být na přímku pouze promítnuty.
Nová úloha - Vyhledání identických bodů ve dvou souborech
Úloha slouží k vyhledávání identických bodů, obdobně jako stávající funkce Odstranění identických bodů, ale pracuje se dvěma souřadnicovými soubory.
Porovnání seznamů souřadnic - volba protokolování
V porovnání seznamů souřadnic postupně narůstal počet požadovaných informací v protokolu, až délka řádku přesáhla hranici, kterou lze vytisknout na stránku standardního formátu na výšku. Obvykle ale nejsou potřeba všechny informace najednou, takže je nyní možno přesně zvolit, které informace má výstupní protokol obsahovat.
Porovnání seznamů souřadnic - typ testování
Do protokolu v porovnání seznamů souřadnic se nyní vypisuje i typ testování - zda je testován celý soubor pro konkrétní požadovanou střední chybu, nebo celý soubor pro jeden kód kvality, nebo každý bod pro individuální kód kvality.
Porovnání seznamů souřadnic - možnost testovat seznamy pouze s výškami
Nyní lze touto úlohou testovat i seznamy bodů, u nichž jsou uvedeny pouze výšky bez polohy.
Kontrolní oměrné - kódy kvality v protokolu
Do protokolu jsou nyní vypisovány kódy kvality obou koncových bodů i v případě, že je vypnuto vypisování souřadnic.
Průsečík přímek - výpočet s výškou
Jsou-li koncové body první přímky zadány včetně výšek, program vypočte i výšku průsečíku, a to tak, že ji vyinterpoluje jako kdyby průsečík ležel na první přímce.
Průsečík přímek - tlačítko pro změnu znaménka odsazení
U vstupního pole pro odsazení přímek je nyní tlačítko ±, pomocí něhož lze měnit znaménko odsazení přímky.
Porovnání seznamů souřadnic - kód kvality v protokolu
Do protokolu jsou nyní vypisovány kódy kvality obou bodů.
Označování bodů v seznamech měření - podrobné body
V dialogovém okně pro označování měření je nyní tlačítko, kterým lze přímo označit měřené podrobné body.
Protokol - vkládání protokolu na místo kurzoru
V dialogovém okně s lokálními protokoly je nyní tlačítko, jímž lze vložit zvolený protokol do hlavního protokolu na místo kurzoru, nikoli na konec souboru, kam se normálně přidává.
Protokol - kopírování do schránky
V dialogovém okně s lokálními protokoly je nyní tlačítko, jímž lze zvolený protokol přímo zkopírovat do schránky, aniž by bylo třeba jej ručně označovat v dialogovém okně.
Polární vytyčovací prvky - jednotlivé body do zápisníku
Ve výpočetním okně pro polární vytyčovací prvky lze nyní při výpočtu do zápisníku počítat i jednotlivé body (ručně zadané, přetažené ze seznamu souřadnic i ukázané v grafice).
Polární vytyčovací prvky - jednotlivé body do zápisníku
Ve výpočetním okně pro polární vytyčovací prvky lze nyní při výpočtu do zápisníku počítat i jednotlivé body (ručně zadané, přetažené ze seznamu souřadnic i ukázané v grafice).
Odečítání souřadnic ve výpočetních úlohách
U některých výpočetních úloh (Průsečík přímek, Průsečík přímka-kružnice, Směrník a délka, Napojení změny do KMD) se nyní po grafickém odečtení všech vstupních bodů nepřepne odečítání zpět na první bod, ale vypne se. Zamezí se tím nechtěnému opakovanému odečtení prvního bodu, ke kterému občas dochází při odečítání z výkresu MicroStation.
Nastavení projektu - zvýšení počtu viditelných projektů
Dialogové okno pro nastavení projektu bylo upraveno tak, aby v něm bylo vidět více projektů.
Přečíslování souřadnic - uložení původního čísla bodu
Při přečíslování seznamů souřadnic lze nyní původní číslo bodu uložit kromě poznámky i do uživatelských informací INFO1 - INFO4.
Hromadné změny souřadnic - úplné číslo bodu
V preprocesoru pro výpočty v dialogovém okně pro hromadné změny v seznamu souřadnic je nyní definována i konstanta NUMBER, obsahující úplné číslo bodu. Tuto konstantu lze použít ve zpracování ostatních číselných polí.
Modul Geometrické plány: Ukládání BPEJ do databáze
Pokud při zpracování GP dojde ke změně výměr BPEJ, lze nové výměry nyní hromadně zapsat zpět do databáze, takže není třeba před exportem VFK editovat SPI ručně.
Modul Geometrické plány: Zobrazení BPEJ u nového stavu
U vstupní tabulky nového stavu je tabulka s výslednými bonitami. Hodnoty jsou určeny při zpracování bonitních dílů a jsou použity při zpětném ukládání bonit do databáze.
Modul Geometrické plány: Výběr účelu geometrického plánu
Standardní varianty účelu geometrického plánu, definované ve vyhlášce, lze nyní b popisovém poli vybírat z nabídky, není třeba je vypisovat ručně. Je možno i zkombinovat více možností.
MicroStation: Spojování podle čísel bodů
Nástroj pro spojování podle čísel bodů nyní umožňuje automatické spojení bodů s po sobě následujícími čísly. Automatické spojování je ukončeno na zadané horní hranici čísla bodu, nebo při nalezené mezeře v číslování.
Nová transformace JTSK - ETRS89
Byla aktualizována a Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním nově certifikována globální transformace mezi S-JTSK a ETRS89. Stará transformace z předchozích verzí Gromy smí být používána pouze do 30.6.2018. Od 1.1.2018 smí být využívána pouze nová transformace, která je součástí Gromy v.12.1.