Dávkové průměrování souřadnic

Dialogové okno umožňuje dávkové zprůměrování souřadnic bodů stejného čísla nebo čísla se stejným základem.

Úloha umožňuje práci ve dvou režimech" průměrování bodů, které mají zcela totožné číslo bodu, nebo průměrování bodů, které mají identifikátor se společným začátkem a různými konci (např. čísla 4000, 4000.1, 4000.2).

Průměrování souřadnic bodů s totožnými identifikátory

Tento způsob zpracování zapnete přepínačem (Shodná čísla bodů).

Abyste mohli mít v seznamu souřadnic více bodů téhož čísla, je nutno nejprve povolit ukládání bodů s duplicitními čísly do seznamů souřadnic.

Ukázkový seznam souřadnic pro dávkové průměrování souřadnic bodů s totožnými identifikátory
Dávkové průměrování souřadnic bodů s totožnými identifikátory

Průměrování souřadnic bodů s identifikátory s totožným základem

Tento způsob zpracování zapnete přepínačem (Čísla s různým postfixem).

V tomto režimu úloha vyhledá v seznamu souřadnic všechny identifikátory, které mají stejný základ, ale různou koncovku (postfix), např. čísla 4000, 4000.1, 4000.2. Takovéto skupiny bodů často vznikají například při opakovaném zaměření téhož bodu metodou GPS. Firemní software při ukládání měření obvykle k původnímu číslu doplňuje koncovku s pořadovým číslem měření.

Z principu se v tomto případě tedy vždy jedná o body s alfanumerickými identifikátory, protože oddělovač postfixu nemůže být součástí číselného identifikátoru.

Ukázkový seznam souřadnic pro dávkové průměrování souřadnic bodů s identifikátory s totožným základem
Dávkové průměrování souřadnic bodů s identifikátory s totožným základem

Průměrování souřadnic bodů s totožnými kódy

Tento způsob zpracování zapnete přepínačem (Shodné kódy).

V tomto režimu úloha vyhledá v seznamu souřadnic všechny skupiny bodů se shodným kódem. Takovéto skupiny bodů často vznikají například při opakovaném zaměření téhož bodu metodou GPS. Firemní software při ukládání měření bodům přiděluje různá čísla, ale požadované výsledné číslo bodu lze uložit do kódu bou.

Ukázkový seznam souřadnic pro dávkové průměrování souřadnic bodů totožným kódem
Dávkové průměrování souřadnic bodů totožným kódem

Průměrování souřadnic souvislých bloků bodů

Tento způsob zpracování zapnete přepínačem (Souvislé bloky čísel).

V tomto režimu úloha vyhledá v seznamu souřadnic všechny souvislé bloky čísel, tj. čísel po sobě jsoucích, bez mezer v číslování.

Při nalezení mezery v číslování (vynechané jedno nebo více čísel bodů) bude zahájen nový blok průměrování.

Poznámka

Zvolíte-li možnost zpracování pouze označených bodů, budou neoznačené body pouze vynechány, aniž by na nich byl zahájen nový blok bodů. Např. pokud v bloku čísel 1001, 1002, 1003, 1004, 1005 budou označeny všechny položky kromě čísla 1003, budou body sestaveny do jednoho bloku s vynecháním bodu č. 1003, namísto toho, aby na bodě č. 1004 byl zahájen nový blok bodů.

Dávkové průměrování souřadnic bodů pro souvislé bloky čísel bodů
Ukázkový seznam souřadnic pro dávkové průměrování souřadnic bodů pro souvislé bloky čísel bodů

Průměrování souřadnic označených bodů

Tento způsob zpracování zapnete přepínačem (Všechny označené dohromady).

V tomto režimu úloha zprůměruje dohromady všechny body, které jsou ve vstupním seznamu souřadnic označeny, bez ohledu na jejich číslo bodu.

Ve vstupních okénkách Číslo zprůměrovaného bodu můžete zadat nové číslo, pod kterým má být nový zprůměrovaný bod uložen.

Poznámka

Nezadáte-li nové číslo bodu, bude použito první číslo ze seznamu nalezených bodů.

Dávkové průměrování souřadnic označených bodů
Ukázkový seznam souřadnic pro dávkové průměrování souřadnic označených bodů

Časový test GPS měření

Při zpracovávání bodů opakovaně zaměřených metodou GPS lze dále zapnout volbu (Testovat čas zaměření). Při použití této volby bude otestován interval mezi opakovanými zaměřeními bodu a do protokolu bude zapsán výsledek časového testu. Protože se z důvodu rozdílné konfigurace družic liší časový test pro systém GPS-NAVSTAR a GLONASS, je třeba zvolit, pro jaký systém má být test proveden. V případě, že je GPS aparatura nastavena pro použití dat z obou systémů, je třeba zapnout obě volby.

Důležité

Aby bylo možno tuto funkci využít, je třeba mít u bodů v seznamech souřadnic vyplněnu položku Čas zaměření. Tato položka je k dispozici pouze v nových typech souborů (.crds, .mess).

Postup při dávkovém průměrování souřadnic

  1. Zvolte vstupní a výstupní seznam souřadnic obdobně jako v jiných úlohách.

  2. Vyplňte mezní opravy souřadnic X/Y a Z. DBude-li u některého průměrovaného bodu tento limit překročen, nebude bod zprůměrován.

  3. Zvolte, zda si přejete pracovat s celým souborem, nebo pouze s označenými položkami, případně označte množinu bodů, s nimiž chcete pracovat.

  4. Zvolte metodu vyhledávání duplicit, tedy (Shodná čísla bodů) nebo (Čísla s různým postfixem).

    Při volbě různého postfixu lze volitelně zadat znak oddělující postfix, obvykle to bývá tečka.

  5. Při zpracovávání bodů opakovaně zaměřených metodou GPS můžete zapnout volbu (Testovat čas zaměření), viz výše.

  6. Stiskněte tlačítko (Vyhledat duplicitní body).

  7. Zkontrolujte si seznam nalezených duplicitních bodů. Ověřte, zda jsou v pořádku maximální opravy v souřadnicích, ve výšce a v poloze pro všechny nalezené body. Ukážete-li na některý bod ze seznamu, pod seznamem vám program ukáže seznam všech nalezených duplicit, včetně souřadnic a jejich oprav.

  8. V případě potřeby vypněte v seznamech nechtěné body nebo duplicity.

    Vypnete-li bod v horním seznamu, bude z průměrování úplně vynechán a nebude vůbec průměrován. Tuto možnost použijte pokud je v seznamu bodů nějaký bod, pro který si vůbec nepřejete počítat zprůměrovanou polohu.

    Vypnete-li některý záznam ve spodním seznamu (seznam nalezených duplicit pro zvolený bod), bude průměrování zvoleného bodu provedeno, ale vypnutá duplicita bude vynechána. Tuto možnost použijte, pokud zvolený bod průměrovat chcete, ale mezi jeho nalezenými duplicitam je položka, kterou chcete z průměrování vynechat, například z důvodu velkých odchylek.

  9. Je-li seznam nalezených bodů v pořádku, stiskněte tlačítko (Uložit zprůměrované body). Program uloží všechny zprůměrované body do výstupního seznamu souřadnic.