Zde jsou shromážděna všechna nastavení týkající se výpočtů.
Použít pouze označené hodnoty
Pokud nechcete v dávkových výpočtech počítat celý soubor s naměřenými daty najednou, označte si pouze tu část, kterou chcete vypočítat, a zapněte tuto volbu. Program bude neoznačené údaje ignorovat.
Editovat orientace
Když program na začátku každého stanoviska počítá orientaci osnov vodorovných směrů, použije k tomu všechny měřené směry, u nichž najde souřadnice orientace. Pokud chcete mít přehled o tom, které směry použil, případně pokud je chcete ještě editovat (vypouštět apod.), zapněte tuto volbu, a program vám vždy orientace nabídne ke kontrole a editaci.
Jestliže je tato volba vypnuta, program vám orientace nabídne pouze v případě, že je u některé z nich překročena mezní oprava orientace, nastavená v
→ .Počítat polární metodu
Počítat volná stanoviska
Počítat protínání ze směrů
Těmito přepínači lze volit, které metody mají být použity při dávkovém výpočtu.
Zaokrouhlovat vstupní hodnoty
V případě, že jsou údaje v seznamech měření a souřadnic uloženy s vyšší přesností, než je nastavena pro zobrazování (např. když jsou délky v zápisníku uloženy na milimetry, ale zobrazování je nastaveno na centimetry), může nastat situace, že dávkový výpočet dá nepatrně odlišné výsledky od ručního výpočtu. Je to způsobeno tím, že dávkový výpočet přebírá přímo hodnoty ze seznamů, zatímco při ručním výpočtu všechny hodnoty projdou zobrazením v dialogových oknech, čímž dojde k jejich zaokrouhlení dle nastaveného počtu desetinných míst. Někdy je přesnější výpočet z uložených hodnot vhodnější, někdy je naopak třeba, aby se dávkový výpočet přesně shodoval s ručním výpočtem. Má-li se přesně shodovat, zapněte tuto volbu, a při dávkovém výpočtu budou všechny vstupní hodnoty zaokrouhlovány dle nastaveného počtu desetinných míst. Dávkový výpočet potom bude dávat stejné výsledky, jako ruční výpočet.
Nepočítat výšky u bodů s kódem
Nechcete-li u bodů s určitým kódem počítat výšky, nastavte zde příslušný kód. Jestliže je tento kód pouze součást celého popisu bodu, musí být navíc správně nastaven oddělovač kódů v dialogovém okně
→ → .Dopočítat neznámé délky
Tímto přepínačem lze volit, zda mají být neznámé (neměřené) délky na volném stanovisku dopočítány z trojúhelníků. Podrobnější informace viz Volné stanovisko.
Typ transformace
Zde lze zvolit, jaký typ transformace je použit při výpočtu volného stanoviska v dávce. Při otevření výpočetního okna pro ruční výpočet volného stanoviska v něm bude zde zvolený typ transformace přednastaven.
Všechny body o známých souřadnicích
Program při orientacích osnov vodorovných směrů nabídne jako orientace všechny směry, jejichž cílové body byly nalezeny v seznamech souřadnic. Při hledání program postupuje podle parametrů nastavených v
→ → .Body s atributem Orientace
Při této volbě program jako orientace nabízí pouze body, které mají v seznamu měření nastaven atribut Orientace (byly-li nalezeny v seznamech souřadnic).
Provádět zpětnou kontrolu výpočtů
Je-li tato volba zapnuta, většina výpočetních funkcí je kontrolována zpětným výpočtem vstupních dat z výsledků. Pokud vypočtená vstupní data neodpovídají s určitou tolerancí původním datům, je výpočet přerušen a program zobrazí chybové hlášení.
Dotázat se před uzavřením neuloženého výpočtu
Je-li tato volba zapnuta, při zavírání výpočetních oken s komplikovanějšími výpočty, která umožňují uložit zadání do souboru (např. polygonový pořad) budete dotázáni, zda chcete skutečně okno zavřít bez uložení zadání. Je to ochrana proti tomu, abyste si nechtěným stisknutím klávesy Esc nebo jiným způsobem omylem nezavřeli výpočetní okno s komplikovaným zadáním.
Zde lze zvolit, jaké váhy mají být přisouzeny měřeným směrům při výpočtu orientace osnovy směrů. Můžete si zvolit ze dvou předdefinovaných variant, nebo můžete zadat libovolný vztah pro výpočet váhy. Pro délku se ve výpočetním vztahu použije symbol S
. Podrobnější popis viz Orientace vodorovných směrů.