Průsečík přímek

Úloha slouží k výpočtu průsečíku dvou přímek zadaných koncovými body. Průsečík lze spočítat, i kdyř se úsečky reálně neprotnou (průsečík leží na přímce mimo koncové body úsečky).

Průsečík přímek

Po zadání čtyř bodů program vypočte souřadnice jejich průsečíku, a vypíše informaci o jeho poloze (zda leží na některé ze zadaných úseček, nebo na obou).

Pro obě přímky lze zadat odsazení. Je-li zadáno, bude vypočten průsečík s odsazenou přímkou. Logika zadávání je taková, že je-li přímka v pohledu od počátečního ke koncovému bodu vlevo, zadává se odsazení záporné. Znaménko odsazení lze snadno změnit tlačítkem (±)

Je-li v ve zvolené sadě tolerancí nastaven minimální úhel protnutí u protínání, program jej porovná se skutečným úhlem a v případě potřeby zobrazí varovné hlášení.

Vypočtené body lze uložit do libovolného seznamu souřadnic přetažením nebo do aktivního seznamu souřadnic stisknutím tlačítka pro uložení vypočtených souřadnic.

Výškový výpočet

Protože obě přímky jsou obecně v prostoru mimoběžné a skutečný průsečík nemají, vypočtený průsečík je definován jako průsečík první přímky se svislou rovinou proloženou druhou přímkou. To znamená, že výška průsečíku se přebírá z první přímky. Pro výškový výpočet je tedy třeba zadat výšky koncových bodů první přímky. Výška průsečíku je potom vypočtena tak, že je vyinterpolována jako kdyby průsečík ležel na první přímce.