Volné stanovisko

Tato úloha slouží k výpočtu polohy a výšky stanoviska z měření, která proběhla přímo na něm.

Volné stanovisko

Z hlediska zpracování se jedná o více různých způsobů výpočtu.

Metody výpočtu volného stanoviska

  • Protínání zpět: jsou-li zadány pouze směry, bude proveden výpočet stanoviska pomocí úhlového protínání zpět. Je-li měřeno více než tři směry (což je nutný počet), bude proveden výpočet s vyrovnáním MNČ.

  • Volné stanovisko: jsou-li zadány směry i délky, bude proveden výpočet volného stanoviska. Můžete si zvolit, zda má být vyrovnán transformací nebo modulem Vyrovnání sítí MNČ jako vázaná síť:

    • Vyrovnání transformací: Program vypočte souřadnice orientačních bodů v místní soustavě a pomocí transformace umístí síť bodů na dané identické body. Lze použít shodnostní transformaci (bez změny měřítka) nebo podobnostní transformaci (se změnou měřítka). Po stisknutí tlačítka (Klíč) lze prohlédnout výsledný transformační klíč.

      Důležité

      Jestliže byly na některé body zaměřeny směry a délky, a na některé pouze směry, program při výpočtu chybějící délky dopočte z měřených hodnot, a dále je použije pro vlastní výpočet volného stanoviska. Pokud si nepřejete, aby program chybějící délky dopočítával, můžete tuto vlastnost vypnout v Soubor->Nastavení->Výpočty.

    • Vyrovnání jako vázaná síť: Program úlohu vypočte nako vyrovnání vázané sítě MNČ. Z matematického hlediska je vyrovnání nestejnorodých měření na základě středních chyb směrů a délek nejkorektnější způsob výpočtu volného stanoviska. Je ale třeba mít správně nastaveny apriorní střední chyby směrů a délek, jinak bude výsledek vyrovnání zkreslen. Podrobnosti k vyrovnání sítí MNČ lze nalézt v popisu k modulu Vyrovnání sítí MNČ.

  • Rajón s orientací na určovaném bodě: jsou-li zadány pouze dva orientační směry a délka pouze na jednu orientaci, bude proveden výpočet stanoviska pomocí metody Rajón na určovaném bodě. Jedná se o minimální určení stanoviska (žádná nadbytečná měření), takže je výsledek bez jakékoli kontroly. Pokud je to možné, je vhodnější se tomuto způsobu určení vyhnout.

    Poznámka

    V některých konfiguracích tato úloha vede ke dvěma řešením, mezi nimiž nelze automatizovaně rozhodnout (obě jsou geometricky správná). V takovém případě bude zobrazen přepínač pro výběr správného řešení a rozhodnutí bude ponecháno na uživateli. Rozhodnout lze buď podle konfigurace v kontrolní kresbě, nebo podle kritéria která orientace je vzdálenější, zda orientace s měřenou délkou, nebo orientace bez délky.

Volba využití orientací pro určení polohy a výšky

Pro jednotlivé body v seznamu orientací lze v seznamu orientací volit, zda mají být použity pro výpočet polohy, pro výpočet výšky, pro obojí, nebo vůbec. Volba se provádí pomocí přepínačů na začátku řádku s orientací v seznamu orientací. Prvním přepínačem lze bod úplně vypnout/zapnout, druhým lze vypínat/zapínat jeho využití pro polohový výpočet, a třetím využití pro výškový výpočet. Lze tedy nezávisle některé orientace použít pouze pro výpočet polohy a některé pouze pro výpočet výšky volného stanoviska.

Přenesení zadání do modulu pro vyrovnání sítí MNČ

Po stisknutí tlačítka (Do vyrovnání) bude celé zadání přeneseno do modulu Vyrovnání sítí MNČ. Zde je potom možno provést podrobnější analýzu výpočtu, nastavit apriorní střední chyby měřených směrů a délek, případně další parametry vyrovnání.

Výsledné hodnoty

Po výpočtu program zobrazí výsledné vyrovnané souřadnice a v seznamu orientací zobrazí opravy směrů, popř. i vzdáleností na orientační směry.