Telefon

(+420) 775 563 736

Email

info@groma.cz

Groma a Digitální technická mapa

Pro stávající uživatele systému Groma jsme připravili ke stažení testovací instalaci Gromy v.14 obsahující zcela novou verzi grafické modulu pro práci s DTM. Z časových důvodu tato první verze podporuje pouze základní práci s DTM (importy a exporty JVF, editace, tisky, generování náčrtu,...) avšak bez možnosti přepnutí pohledů do 3D, připojení referenčních výkresů a dalších speciálních funkcionalit. Tyto a další funkcionality budou doplňovány průběžně v následujících updatech.

Podrobné informace o DTM a DMVS (včetně vyhlášky č. 140/2024 Sb., 393/2020 Sb. a 186/2023 Sb.) jsou uvedeny na stránkách ČÚZK.

Vyhláška o digitální technické mapě kraje byla uveřejněna ve Sbírce zákonů pod č. 393/2020 Sb. Novela této vyhlášky, uveřejněná pod číslem 186/2023 Sb., posunula účinnost vyhlášky č. 393/2020 Sb. na 1.7.2024 (v souladu s obdobným posunem účinnosti části stavebního zákona, týkající se DTM).

V tuto chvíli poskytujeme modul DTM jako plně funkční demo verzi, která není zpoplatněna. Ke zpoplatnění se přistoupí až za několik měsíců od spuštění DTM, kdy se situace kolem DTM ustálí a vývoj modulu bude z větší části hotov.

 

32 a 64 bit

Groma v.14 je vydána ve dvou verzích - 32bitové a 64bitové. 32bitová verze obsahuje kromě grafického modulu pro DTM i všechny nástroje Gromy 13 (tedy i grafický modul pro geometrické plány a tabulkový modul GP). Lze ji tedy používat jako plnohodnotnou náhradu v.13 i v.12. 32bitové aplikace mají ale omezený přístup k paměti, takže se v některých situacích může stát, že bude mít aplikace paměti nedostatek. Z toho důvodu postupně vše převádíme do 64bitového prostředí. Prozatím je v 64bitové verzi k dispozici Groma základ a grafický modul DTM. Pokud byste tedy narazili na problémy s pamětí, zkuste si, prosím, nainstalovat i 64bitovou verzi Gromy. Tato verze neobsahuje grafický modul pro geometrické plány ani modul pro tabulky geometrických plánů, obě verze Gromy ale mohou být instalovány souběžně (v různých adresářích), takže můžete využívat vždy tu verzi aplikace, kterou potřebujete.

 

Běhové prostření .NET

Groma v.14 vyžaduje běhové prostředí .NET 8. Pokud je nemáte instalováno, systém Windows by si měl instalaci při prvním spuštění Gromy sám vyžádat. Pokud se tak nestane, informace k instalaci naleznete zde. Je třeba nainstalovat .NET 8 Desktop ve verzi podle použité verze Gromy, tj. 32 nebo 64bit. Samozřejmě můžete nainstalovat obě varianty.

 

Databáze

Grafický modul pro DTM již nevyžaduje databázi MySQL. Jednotlivé projekty jsou samostatné soubory, lze je libovolně přenášet a kopírovat. Navíc je práce s daty výrazně rychlejší, a nezpomaluje se s přibývajícími projekty, tak jako je tomu v případě ukládání do MySQL.

Stejným směrem se ubírá i vývoj nové verze grafického modulu pro geometrické plány. Ten již s MySQL také pracovat nebude, po jeho vydání bude možno MySQL zcela opustit.

 

Chyby ve vstupních souborech JVF

Soubory JVF DTM exportované z DMVS v současné době obsahují některé chyby, zejména v zaplochování. Týká se to např. Středočeského kraje a Prahy, kde jsou plochy ve vstupních datech chybně (v případě, že plochy obsahují otvory). Import JVF proběhne, ale v případě, že si zapnete zobrazování ploch, mohou se v kresbě objevovat nesmyslné plochy a překrytí. V takovém případě je lépe zobrazování ploch vypnout. Chyby v datech jsme reportovali a dostali jsme informaci, že se pracuje na opravě.

Obdobně se objevují chyby v zaplochování v Jihomoravském kraji, kde jsou některé prvky ploch prázdné. Chybu jsme také reportovali a upravili import tak, aby bylo možno i chybná data načíst.

Nepochybně se budou v JVF objevovat i další chyby. Pokud se Vám import JVF nezdaří, nebo při něm nastanou nějaké chyby, pošlete nám, prosím, importovaný soubor k analýze. Děkujeme.

 

Stažení

Testovací verze aplikace je ke stažení zde.

Připomínáme, že se jedná o testovací verzi s ne zcela kompletní funkcionalitou. Na modulu stále pracujeme, nové verze by se Vám po větších změnách měly nabízet formou automatické aktualizace, případně bude poslední verze vždy ke stažení na našich stránkách.

 

Dokumentace

Pro snadnější začátek práce s DTM jsme připravili stručný technologický postup:
Technologický postup (verze 2, 18.11.2024) - Verze pro online čtení
Technologický postup (verze 2, 18.11.2024) - PDF verze.

Kompletní dokumentace aplikace je ke stažení zde.

 

Náměty

Vítáme jakékoli připomínky a náměty, které při práci s DTM vyvstanou. Celá technologická linka se bude ještě vyvíjet, všechny relevantní připomínky se pokusíme zapracovat.

 

Seznam změn a úprav systému Groma v.14


Verze
Datum
        Doplněné funkce
        Opravy

14.0.1.513
4.11.2024

  Groma:

  • Do nástroje Ověření homogenity GAD byla doplněna možnost uložit seznam bodů do souboru pro pozdější úpravy a opět jej ze souboru načíst.
  • Zobrazení přehledky bodů (plán) nyní umožňuje přímé mazání bodů z podkladního seznamu souřadnic.
  • Zobrazení přehledky bodů (plán) nyní umožňuje volitelné zobrazení kontrolní kresby z posledního výpočtu. Možnost zobrazení lze zapnout v nastavení prostředí.
  • Konfigurovatelný import seznamu souřadnic z textového souboru nyní umožňuje načíst čas zaměření bodu.
  • Kontrola přípustnosti konfigurace pro opakované měření GNSS nyní podporuje i systémy BEIDOU a GALILEO.
  • Konfigurovatelný import souřadnic z textového souboru nyní umožňuje importovat datum a čas zaměření.

14.0.1.512
16.9.2024

  DTM:

  • Doplněna logika ořezávání dostupných DPI při tisku dle typu procesu. Pro 32bit proces platí max. limit 720 DPI, pro 64bit proces platí max. limit 2400 DPI.

14.0.1.511
5.9.2024

  Groma:

  • Doplněna podpora UNC cest při otvírání/zakládání SQLite databází (soubory .crds, .mess).

  DTM:

  • Upravena lokalizace prvků v pohledu, od této verze zvýraznění lokalizovaného objektu přebíjí i uživatelské zvýraznění.
  • Provedena změna šablony DTM projektu (i jeho generování). Od této verze je standardně zapnutá viditelnost PČB.
  • Doplněna podpora UNC cest při otvírání/zakládání SQLite databází (soubory .grdtm).
  • Upravena logika práce s geodetickými body Výškový bod na terénu a Identický bod (219 a 220):
    • Byla zrušena jejich závislost na podrobných bodech, proto nevstupují do příslušných kontrol.
    • Nevstupují do nástroje pro automatické generování TPP a TPV.
    • Při kreslení se TPV a TPP přebírá ze stavového řádku vpravo dole.

14.0.1.510
18.8.2024

  DTM:

  • Upraveno dynamické zvýrazňování prvků v nástroji Informace o prvku. Od této verze se dynamicky zvýrazňuje i objekt, který je aktuálně vybrán.

14.0.1.508
11.8.2024

  DTM:

  • Oprava: Opravena chyba v exportu objektu JvfV01xSpolecneAtributyObjektuZPSxTI.

14.0.1.506
6.8.2024

  DTM:

  • Oprava: Opravena chyba při ukládání bodů ze seznamu souřadnic do databáze, který se projevil hlášením "Pro tento typ není zadaná hodnota [...] validní".
  • Oprava: Opravena chyba exportu do JVF. Problém se týkal jen ZPS objektů které obsahovaly TI společné atributy (projevoval se hlášením "Atribut požadovaného identifikátoru [70] neexistuje.".
  • Do importu JVF byla doplněna další dynamická oprava chyby v JVF datech. Jedná se o chybu kdy JVF soubor obsahuje dle XSD chybný název "OPSilnicniStavby", správně má být "OPPozemniKomunikace".
  • Do exportu JVF byla doplněno automatické přegenerování oblasti změny pokud aktuální verze této oblasti je menší než MBR exportované změnové dávky.
  • Upraveno redukování čísla bodu PČB. Od této verze se nezobrazují nulové části předčíslí.

14.0.1.505
4.8.2024

  DTM:

  • Do parametrů zobrazení bodů PČB Byly doplněny nové atributy:
    • "Výška", který umožňuje u bodů PČB dynamicky zobrazovat výšku bodu
    • "Úplné číslo (bez oddělovače)", který umožňuje u bodů PČB dynamicky zobrazovat úplné číslo bodu bez jakéhokoliv formátování (mezi jednotlivými částmi není použit žádný oddělovač).

      Zobrazení úplného čísla bez oddělovače

  • Do importu JVF byla doplněna dynamická oprava chyby v JVF datech. Jedná se o chybu, která je hlášena jako: "Pro zadaný Xml uzel [OPObjektuElektrickeSite] není registrován odpovídající objekt". ČÚZK je o chybě informován, nicméně oprava se chystá až do další verze JVF 1.4.X (viz zde).
  • Doplněno nové nastavení "Nastavení"->"Produkty"->"Dtm"->"Nástroje"->"Náčrt"->"Generování náčrtu"->"Odstranit nulové části předčíslí z čísla bodu". Tato volba určuje jestli se má při generování čísla bodu do náčrtu nebo při ručním umísťování čísla bodu automaticky odstraňovat nulové části přečíslí. Např. z "0-0-123" po odstranění vznikne "123". Defaultně je tato volba zapnutá.